BBA AKADEMİ

BBA Akademi
Prof. Dr. Binyamin Birkan BCBA-D

Prof. Dr. Binyamin Birkan, Özel Eğitim alanında Gazi Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlamış ve bir süre özel eğitim öğretmeni olarak çalışmıştır. Ardından Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nde 12 yıl süreyle öğretim üyesi olarak görev yapmış ve lisans üstü eğitimini tamamlamıştır. Amerika’da bulunan Princeton Child Development Institute (PCDI)’de otizm ve uygulamalı davranış analizi üzerine eğitim almış, saha çalışmaları gerçekleştirmiş ve post doktora yapmıştır. Daha sonra PCDI’ın 12 yıldan daha uzun süre uluslararası yaygınlaştırma kolu direktörlüğü ve eşzamanlı olarak Tohum Otizm Vakfının Kurucu Eğitim Direktörlüğü ve Okul Müdürü görevlerini yürütmüş ve bu görevleri sırada Türkiye'nin ilk en kapsamlı uygulamalı davranış analizi temelli eğitim müfredatını uygulayan özel eğitim okulunu kurmuştur. Doktora düzeyinde uluslararası sertifikalı Türkiye’nin ilk davranış analistidir. Otizmli bireylere sunulan etkili bilimsel eğitim hizmetlerinin geliştirilmesi, mükemmeliyet standartlarının belirlenmesi ve bu standartlara göre eğitim kurumlarının denetlenmesi konularında iyi düzeyde saha tecrübesine sahiptir. Birçok ulusal ve uluslararası kongrede çağrılı konuşmacı olarak bildiri sunmuştur. Yürüttüğü projelerle ülkemizde olduğu kadar Lübnan, Azerbaycan, İran, Kosova ve Kuzey Makedonya ’da otizm eğitim programlarına destek vermiş böylece bu programların uluslararası yaygınlaştırılmasına katkı sağlamıştır. Pek çok araştırma makalesi yayımlamış, İngilizceden Türkçe'ye 3 kitap çevirmiş, ikisi yurtdışı olmak üzere 3 kitap yazmış ve bir de ‘Türkiye’de Otizm Spektrum Bozuklukları ve Özel Eğitim’ konulu ulusal düzeyde geniş çaplı bir rapor hazırlamıştır.

Bir süre İzmir’de bulunan Anadolu Otizm Vakfı (ANOV) Akademik koordinatörlüğünün yanı sıra Konya’da bulunan SOBE Vakfı Kurucu Eğitim Direktörü görevini de yürütmüş olan Prof. Dr. Binyamin Birkan, şu sıralar Biruni Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde akademisyen olarak çalışmakta ve kurucusu olduğu BBA’nın Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. BBA, otizm alanında uluslararası standartlara uygun şekilde yurt-içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan ötürü 1 Nisan 2020 tarihinde Amerika’da bulunan Alliance for Scientific Autism Intervention (ASAI) üyesi olmaya hak kazanmıştır.

Prof. Dr. Binyamin Birkan evli ve üç çocuk babasıdır.

Blog
BLOG

Özel Eğitim ve Özel Eğitime gereksinimli çocuklar için görüş, tavsiye ve önerileri sunduğumuz blog sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Tüm Blog Yazıları

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi Whatsapp