22.02.2022

EV-ODAD Aile Eğitim Modeli

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelliler Eğitimi Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Meral MELEKOĞLU’nun yürütücüsü olduğu “Ev ODAD Aile Eğitim Modeli: Özel Öğrenme Güçlüğü olan Çocukların Öz Düzenleme Becerileri ve Olumlu Davranış Geliştirmeleri için Ev Temelli Olumlu Davranış Desteği Aile Eğitim Modelinin Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesi: Bir Karma Yöntem Araştırması” başlıklı TÜBİTAK tarafından desteklenen araştırma projesine Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak destek olmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

Projeye destek olmamızı sağlayan değerli hocamız Dr. Öğr. Üyesi Meral MELEKOĞLU’na teşekkür ederiz.

Projenin amacı; Özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan çocuklar akademik becerilerde güçlük yaşamanın yanında, davranışlarını kontrol etme, sosyal beceriler sergileme ve öz düzenleme becerilerinde de zorluklar yaşamaktadır. Bu nedenle, ebeveynleriyle ve çevresindeki kişilerle sorunlar yaşamakta ve çoğu zaman ebeveynler çocuklarını nasıl destekleyeceklerini bilememektedir. Dolayısıyla kanıta dayalı, aileyi temel alan uygulamalara ihtiyaç vardır ancak bu özellikte uygulama örnekleri oldukça sınırlıdır.

ÖÖG olan çocukların problem davranışlarını azaltmak olumlu davranışlarını arttırmak, sosyal beceri ve öz düzenleme becerilerini geliştirmek ve ebeveynlerinin; işlevsel ebeveyn davranışlarını, aile içi iletişim becerilerini destekleyebilmek için kanıt temelli bir müdahale olan “Olumlu Davranış Desteği Yaklaşımı (ODD)” temel alınarak “Ev Temelli Bir ODD Aile Eğitim Modeli” geliştirip, uygulamak ve etkilerini sınamaktır. Araştırmayla, (1) ÖÖG olan çocukların ve ebeveynlerinin gereksinimlerinin belirlenerek, eğitim modelinin geliştirilip, etkililiğinin sınanması; (2) çocukların problem davranış, sosyal beceri ve öz düzenleme beceri düzeyleri, ebeveynlerin stres, işlevsel ebeveyn davranış ve aile içi iletişim düzeylerinin belirlenmesi; (3) çocukların problem davranış düzeylerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılması, sosyal beceri ve öz düzenleme becerilerinin geliştirilmesi; (4) ebeveynlerin işlevsel ebeveyn davranış becerilerinin ve aile içi işlevsel iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve aile stress düzeyinin düşürülmesi ve (5) projenin sonunda, kanıt temelli bir içerik sunan, ulusal hibrit bir aile eğitim modelinin alana kazandırılması hedeflenmektedir. Bu model, projenin uygulama sürecinde pandemi koşullarının devam etmesi olasılığına karşın modeli geliştirme ve pilot uygulama sürecinde yüz yüze ve çevrimiçi katılımcılara yer verilerek hibrit bir eğitim modeli olacağı için, proje tamamlandıktan sonra yüz yüze ya da çevrimiçi olarak uygulanabilecektir.

 Detaylı bilgi için https://www.evodad.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Özel Özel Eğitim Dernekleri Konfederasyon Başkanı Ziyareti
21.02.2024
Özel Özel Eğitim Dernekleri Konfederasyon Başkanı Ziyareti

Bir dizi çalışma için Eskişehir'e gelen Özel Özel Eğitim Dernekleri Konfederasyon Başkanı sayın Yunus KILIÇ, beraberinde Özel Eğitim Kurumları Federasyonu Genel başkan yardımcısı sayın Mehmet TOPSAKAL ile birlikte kurumumuza ziyarette bulunmuştur.

Detaylar
Öğrenme Güçlüğü ve Bellek Müdahale Programı
21.12.2023
Öğrenme Güçlüğü ve Bellek Müdahale Programı

Öğrenme güçlüğü olan bireyler, belirli öğrenme alanlarında zorluk yaşarlar. Bu zorlukların altında yatan sebeplerden biri de bellek sorunları olabilir.

Detaylar
MEIP Öğrencileri Birsen Kebap Ziyareti
20.12.2023
MEIP Öğrencileri Birsen Kebap Ziyareti

Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık (MEİP) Birimi öğrencileri Birsen Kebaptan almış oldukları paket servis seti hazırlama işini başarılı bir şekilde tamamlayarak yaptıkları 1000 tane seti Birsen Kebap Batıkent Şubesine teslim etmişlerdir.

Detaylar

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi Whatsapp