15.11.2020

Kaçıp Gitme & Kaybolma

Kaçıp Gitme & Kaybolma

KAÇIP GİDEN VE KAYBOLAN OTİZMLİ ÇOCUKLARI OLUMSUZ DURUMLARA KARŞI HAZIRLAMA

Kaçıp giden ve kaybolan otizmli çocuklar son zamanlarda medya haberlerine sıkça konu olmakta ve bu davranışların sebep olduğu olumsuz sonuçlar otizmli çocuğa sahip aileleri çaresizliğe sürüklemekte ve gelecekle ilgili olumsuz kaygılara neden olmaktadır. Ayrıca kaybolma sonucu yaşanan trajik olaylar toplumun her kesimde büyük üzüntüye ve toplumsal huzursuzluğa yol açmaktadır.

Çocuğun özel eğitim programında etkili ABA yöntemleri ile kaçıp gitme davranışını önlemek ve kaybolma durumlarında kullanılabilecek becerileri öğretmek mümkündür ve bu tür uygulamalar ‘hayat kurtarıcı’ olabilir.

Her çocuğun yıllık eğitim programı kapsamı kapsamında ‘Birlikte yürüme’, ‘Bekleme’ ve ‘Komutlara uyma’ ilk zamanlarda sistematik bir şekilde özenle öğretilmeli ve takip edilmelidir.

Bu programlar eğitim kurumunun dışında ayrıca çalışılmalı ve belirli bir ilerleme görüldüğünde aileye aktarılmalıdır. Bekleme, birlikte yürüme ve komutlara uyma davranışlarına ilave olarak ‘Dur geliyorum’ ve ‘Yanıma gel’ vb komutlara uyma davranışları da çok iyi düzeyde çocuğa öğretilmelidir.

Kaçıp giden çocuklara ayrıca ‘Nereye gidiyorsun?’ ‘Burası neresi?’ gibi sorulara cevap verme ve nerede olduğunu söylemeyi de öğretmek gerekir. En basit bir örnekle çocuğu belirli bir yere (mutfak, banyo, balkon, yatak odası, bahçe, bakkal, manav vs.) göndermek giderken nereye gittiğini, sonra nerede olduğunu, burasının neresi olduğunu sormak ve cevap vermeyi öğreterek işe başlayabiliriz. Giderek daha farklı daha karmaşık ortamlarda öğretim sürdürülmelidir.

Konuşabilen çocuklara telefonda konuşmayı da öğretebiliriz. Telefonda bulunduğu yeri tarif etmeyi öğretebiliriz. Örneğin ‘Bir pastanenin önündeyim’ veya ‘Trenlerin beklediği bir duraktayım’ gibi. Eğer çocuk konuşamıyorsa telefon kullanarak konum göndermeyi öğretebilir veya görüntülü arayıp yönerge verebiliriz. Örneğin ‘Mavi kıyafetli kişinin (polis) yanına git ve telefonu ona ver’ veya ‘Arkandaki banka otur beni bekle’ ya da ‘Olduğun yerde beni bekle geliyorum’ gibi.

Ortak bir buluşma noktasında beklemeyi öğretmek önemli beceriler arasındadır. Örneğin markette ‘Sebze reyonunda buluşalım’ veya okulda ‘Spor salonunda görüşürüz’ deyip o nokta da buluşmayı öğretebiliriz.

Konuşamayan çocuklar için bir bel çantası taşımayı ve içerisinde anne-babasının adı, telefon adres kaydı vb kartlar bulundurabilir ve biri bu tür sorular sorduğunda çantasından çıkartıp cevap vermeyi öğretebiliriz.

Otizmli çocukların eğitimi ABC’nin öğretiminden ibaret olmamalıdır. ABA yöntemleri ile çocukları yaşama hazırlayan ve onların güvenliğini sağlayan çok geniş çapta birçok beceriyi etkili şekilde öğretebiliriz..

Bu yazı BBA'dan alıntı yapılmıştır. https://bbaotizm.com/

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Prof. Dr. Binyamin Birkan, BCBA-D” OTİZM ABA Birimimizi Ziyaret Etti
06.01.2022
Prof. Dr. Binyamin Birkan, BCBA-D” OTİZM ABA Birimimizi Ziyaret Etti

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak kurumsal işbirliğini devam ettirmekten büyük onur ve mutluluk duyduğumuz BBA OTİZM’in Eğitim Direktörü Sayın “Prof. Dr. Binyamin Birkan, BCBA-D” OTİZM ABA birimimizi ziyaret ederek, yapılan çalışmalarımızı yakından takip etmektedir.

Detaylar
Otizm Aba Kapsamlı Eğitim  Programı Süpervizyon Eğitimi
27.07.2021
Otizm Aba Kapsamlı Eğitim Programı Süpervizyon Eğitimi

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak kurucu müdürlerimiz Uzm. Özel Eğitim Öğretmeni Hulusi Kartal ve Uzm. Özel Eğitim Öğretmeni Emrah Kırıcı ile birlikte bünyemizdeki eğitmenlerimiz Prof. Dr. Binyamin Birkan’ın koordinartörlüğünde 40 saat teorik, 180 saat uygulama ve süpervizyon toplantılarına katılarak

Detaylar
16. Ulusal Özel Eğitim Kariyer Günleri
28.06.2021
16. Ulusal Özel Eğitim Kariyer Günleri

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak Özel Eğitimciler Derneği Eskişehir Şubesi tarafından 21-24 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen 16. Ulusal Özel Eğitim Kariyer Günleri etkinliğine katılmaktan onur duyduk.

Detaylar

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.