22.02.2023

Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Projesi

Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Projesi

Çalışma yaşamına katılmak ve sürdürülebilir şekilde çalışmak yetişkinlik döneminde yaşam kalitesi düzeyini önemli seviyede arttırmaktadır. Özel gereksinimli bireylerin yetişkinlik döneminde bağımsız yaşama erişmesi mesleki yeterlilikleri ile doğrudan ilişkilidir. Mesleki yeterliliklerin geliştirilmesi mesleki değerlendirme, çevresel analiz, mesleki eğitim ve işe yerleştirmeyi kapsayan ve yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı (MEİP) özel gereksinimli bireylerin çalışma yaşamına katılım için gerekli yeterlilikler alanında değerlendirilmesini ve gereksinim duyduğu desteklerin sunulmasını içermektedir.

 

Günümüzde özel gereksinimli bireylerin en yaygın şekilde hizmet aldıkları kurumlardan biri özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleridir. Bu kurumlar erken çocukluk dönemi ve okul döneminde olduğu gibi yetişkinliğe geçiş ve yetişkinlik döneminde de özel gereksinimli bireylere hizmet vermektedir. Yetişkinliğe geçiş ve yetişkinlik döneminde özel gereksinimli bireylerin gereksinim duyduğu destekler ve eğitim alanları okul dönemine göre farklılık göstermektedir. MEİP, farklılaşan bu gereksinimlere yönelik mesleki eğitim desteklerinin sunulması için araştırma ve uygulamalardan elde edilen veriler ışığında oluşturulan kurum temelli analiz süreçlerini içeren bir mesleki eğitim programıdır.

MEİP özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sunduğu hizmetlerin özel gereksinimli bireylerin mesleki yeterliklerinin desteklenmesi kapsamında nitelikli hale getirilmesini amaçlar. Bu kapsamda MEİP aşağıdaki uygulamaları içermektedir;

 

  • Kurum özelinde potansiyel meslek eğitimi alanlarının belirlenmesi
  • Kurumda hizmet alan özel gereksinimli bireylerin mesleki profillerinin oluşturulmasını
  • Özel gereksinimli bireylere yönelik meslek eğitimi süreçlerinin planlanarak sunulması
  • Kurum personelinin mesleki yeterliklerini destekleme alanında hizmet içi eğitimler
  • Gereksinimlere dayalı aile eğitimleri
İLGİLİ BLOG YAZILARI

Ev Temelli Olumlu Davranış Desteği
16.11.2023
Ev Temelli Olumlu Davranış Desteği

Özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan çocuklar akademik becerilerde güçlük yaşamanın yanında, davranışlarını kontrol etme, sosyal beceriler sergileme ve öz düzenleme becerilerinde de zorluklar yaşamaktadır.

Detaylar
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı
18.05.2023
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı

Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı (MEİP) özel gereksinimli bireylerin çalışma yaşamına katılım için gerekli yeterlilikler alanında değerlendirilmesini ve gereksinim duyduğu desteklerin sunulmasını içermektedir.

Detaylar
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Projesi
22.02.2023
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Projesi

Çalışma yaşamına katılmak ve sürdürülebilir şekilde çalışmak yetişkinlik döneminde yaşam kalitesi düzeyini önemli seviyede arttırmaktadır.

Detaylar

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi Whatsapp