08.06.2022

Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi Kitabı

Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi Kitabı

 İletişim kurarken birçok otizmli çocuk ve yetişkinlerin özellikle konuşma başlatma ve sürdürmede zorlukları vardır. Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi Kitabı, otizmli çocuk ve yetişkinlerin konuşabilmeleri için replikli öğretimin, önceden tahmin edilebilir ve anlamlı bir yapıyla nasıl kullanılabileceğini anlatan ilk kitaptır. Bu uygulama, çocukların konuşma girişiminde bulunmaları için ses kaydı yapılmış sözcük ve ifadeleri tekrar etmeleri ya da yazılı olanları sesli okumaları ile başlar ve çoğu kez diğer çocuk ve yetişkinler gibi konuşabilir hale gelinceye kadar devam eder. 

 

Kitap, Amerika’da bulunan Princeton Child Development Institute’nin saygın araştırmacı ve klinisyenleri olan Dr. McClannahan ve Dr. Krantz tarafından yazılmış ve Prof. Dr. Binyamn Birkan tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Kitap baştan sona ebeveynlere, öğretmenlere ve terapistlere rehberlik eder; uygulama örnekleri, çizelgeler ve fotoğraflarla doludur ve sözlü sosyal iletişim becerilerinin nasıl öğretildiğini basamak basamak örneklerle anlatır. Kitap genel olarak aşağıdaki başlıklardan oluşur: 

 

  • Okuma bilenler ve bilmeyenler için replikler 
  • Konuşma etkinlikleri 
  • Konuşma kitapları, kart okuyucular ve ses kaydediciler 
  • İpuçları ve ödüller 
  • Gözlem, değerlendirme ve ilerlemeleri ölçme

 

 Bu etkili uygulamayı kullanarak evde, okulda ve toplumsal ortamlarda çocuğunuza konuşma becerileri öğretebilirsiniz. Kitap hakkında uzman görüşleri:

 

 ‘Bu çok kıymetli kitapta Dr. McClannahan ve Dr. Krantz, ebeveynlerin ve uzmanların her yaştaki otizmli çocuğa karmaşık konuşma becerilerini öğretmek için yılların itinalı araştırmalarını açık, anlaşılır yönergelere çevirmişlerdir.

 

 ‘Gina Gren, Ph.D., BCBA  /  San Diego Devlet Üniversitesi ve Kuzey Teksas Üniversitesi 

‘Buyurun; gerçek hayat aktiviteleriyle ilişkilendirilmiş, konuşma becerilerinin nasıl öğretilebileceğinin anlatıldığı, otizmli çocuk ailelerinin ve uzmanların beklediği kitap’ -Sarah Rule, Ph. D. /  Direktör, Engelliler Merkezi ve Profesör, Utah Devlet Üniversitesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Bölümü 

 

‘Dr. McClannahan ve Dr. Krantz’ın araştırması, bu kitap otizmin eğitiminde büyük bir devrimi temsil etmektedir.’

 

 -Claire L. Poulson, Ph.D. /  Psikoloji Profesörü, New York Şehir Üniversitesi Queens Koleji ve Lisans Üstü Eğitim Merkezi

 

 Kaynak: Bünyamin Birkan Akademi Eskişehir  https://bbaotizm.com/ 

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Ev Temelli Olumlu Davranış Desteği
16.11.2023
Ev Temelli Olumlu Davranış Desteği

Özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan çocuklar akademik becerilerde güçlük yaşamanın yanında, davranışlarını kontrol etme, sosyal beceriler sergileme ve öz düzenleme becerilerinde de zorluklar yaşamaktadır.

Detaylar
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı
18.05.2023
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı

Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Programı (MEİP) özel gereksinimli bireylerin çalışma yaşamına katılım için gerekli yeterlilikler alanında değerlendirilmesini ve gereksinim duyduğu desteklerin sunulmasını içermektedir.

Detaylar
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Projesi
22.02.2023
Mesleki Eğitim ve İstihdama Hazırlık Projesi

Çalışma yaşamına katılmak ve sürdürülebilir şekilde çalışmak yetişkinlik döneminde yaşam kalitesi düzeyini önemli seviyede arttırmaktadır.

Detaylar

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi Whatsapp