08.06.2022

Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi Kitabı

Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi Kitabı

 İletişim kurarken birçok otizmli çocuk ve yetişkinlerin özellikle konuşma başlatma ve sürdürmede zorlukları vardır. Otizmli Çocuklara Konuşma Becerilerinin Öğretimi Kitabı, otizmli çocuk ve yetişkinlerin konuşabilmeleri için replikli öğretimin, önceden tahmin edilebilir ve anlamlı bir yapıyla nasıl kullanılabileceğini anlatan ilk kitaptır. Bu uygulama, çocukların konuşma girişiminde bulunmaları için ses kaydı yapılmış sözcük ve ifadeleri tekrar etmeleri ya da yazılı olanları sesli okumaları ile başlar ve çoğu kez diğer çocuk ve yetişkinler gibi konuşabilir hale gelinceye kadar devam eder. 

 

Kitap, Amerika’da bulunan Princeton Child Development Institute’nin saygın araştırmacı ve klinisyenleri olan Dr. McClannahan ve Dr. Krantz tarafından yazılmış ve Prof. Dr. Binyamn Birkan tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Kitap baştan sona ebeveynlere, öğretmenlere ve terapistlere rehberlik eder; uygulama örnekleri, çizelgeler ve fotoğraflarla doludur ve sözlü sosyal iletişim becerilerinin nasıl öğretildiğini basamak basamak örneklerle anlatır. Kitap genel olarak aşağıdaki başlıklardan oluşur: 

 

  • Okuma bilenler ve bilmeyenler için replikler 
  • Konuşma etkinlikleri 
  • Konuşma kitapları, kart okuyucular ve ses kaydediciler 
  • İpuçları ve ödüller 
  • Gözlem, değerlendirme ve ilerlemeleri ölçme

 

 Bu etkili uygulamayı kullanarak evde, okulda ve toplumsal ortamlarda çocuğunuza konuşma becerileri öğretebilirsiniz. Kitap hakkında uzman görüşleri:

 

 ‘Bu çok kıymetli kitapta Dr. McClannahan ve Dr. Krantz, ebeveynlerin ve uzmanların her yaştaki otizmli çocuğa karmaşık konuşma becerilerini öğretmek için yılların itinalı araştırmalarını açık, anlaşılır yönergelere çevirmişlerdir.

 

 ‘Gina Gren, Ph.D., BCBA  /  San Diego Devlet Üniversitesi ve Kuzey Teksas Üniversitesi 

‘Buyurun; gerçek hayat aktiviteleriyle ilişkilendirilmiş, konuşma becerilerinin nasıl öğretilebileceğinin anlatıldığı, otizmli çocuk ailelerinin ve uzmanların beklediği kitap’ -Sarah Rule, Ph. D. /  Direktör, Engelliler Merkezi ve Profesör, Utah Devlet Üniversitesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Bölümü 

 

‘Dr. McClannahan ve Dr. Krantz’ın araştırması, bu kitap otizmin eğitiminde büyük bir devrimi temsil etmektedir.’

 

 -Claire L. Poulson, Ph.D. /  Psikoloji Profesörü, New York Şehir Üniversitesi Queens Koleji ve Lisans Üstü Eğitim Merkezi

 

 Kaynak: Bünyamin Birkan Akademi Eskişehir  https://bbaotizm.com/ 

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrencilerin Okuma Becerilerinin OKA2DEP ile Değerlendirilmesi
01.12.2022
Özel Öğrenme Güçlüğü Olan Öğrencilerin Okuma Becerilerinin OKA2DEP ile Değerlendirilmesi

Bu araştırmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü tanılı öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama performanslarını “Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama Destek Eğitim Programı (OKA2DEP” ile değerlendirmektir.

Detaylar
Eskişehir Öğrenme Güçlüğü
09.06.2022
Eskişehir Öğrenme Güçlüğü

Dili yazılı ya da sözlü anlamak ve kullanabilmek için gerekli olan bilgi alma süreçlerinin birinde veya birkaçında ortaya çıkan; dinleme, konuşma, okuma, heceleme, dikkat yoğunlaştırma ya da matematiksel işlemleri yapma güçlüğü nedeniyle özel eğitim hizmetlerine ihtiyacı olan bireylerdir.

Detaylar
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive (DEHB) Bozukluğu
09.06.2022
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive (DEHB) Bozukluğu

Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, ataklık ve dürtüsellik özelliklerinin belirgin olduğu, etkinlik ve görevleri sürdürme ve tamamlamada güçlük çekilen ve bu özellikler nedeni ile belirgin sorunlar yaşanan gelişimsel bir bozukluktur (Öktem, 2009).

Detaylar

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.