15.11.2020

SembolPekiştireçler / TokenSystems

SembolPekiştireçler / TokenSystems

ABA uygulamalarında vazgeçilmez bir öneme sahip olan sembol pekiştireçler (çıkartma, onay işareti, gülen yüz, çay fişi, gazoz kapağı, demir para, vb.) genellikle yanlış uygulanır. Başlangıçta semboller pekiştireç değerine sahip değildir ve dolayısıyla hedeflenen davranış üzerinde bir etkiye yol açmazlar. Bu nedenle öğretimi yapılarak sembollere mutlaka pekiştireç değeri kazandırılmalıdır. #ABA dünyasında, bu tür sembollere öğrenilmiş pekiştireçler denir.

Uygulamalı davranış analizi biliminin gelişmesine büyük katkı sağlayan ünlü bilim adamları Cooper, Heron ve Heward'a (2007) göre öğrenilmiş pekiştireç, bir şeyin birçok kez koşulsuz (öğrenilmemiş) pekiştireçle eşleştirilerek bir davranıştan sonra sunulması ile oluşur.

Örneğin bir çıkartma bir kişiye bisküvi ile (veya başka bir eğlenceli veya lezzetli öğeyle) birlikte eş zamanlı sunulursa, çıkartma elde etmek zamanla o kişinin hoşuna gidebilir. Böylece, çıkartma bisküviye erişilebilirliği temsil eder ve zaman içinde ardından sunulduğu davranışın oluşum sıklığını artırır.

Sembol pekiştirme sisteminde pekiştireç ile önceden eşleştirilen çıkartma, o pekiştireci ede etmek için kullanılan bir para birimini temsil eder. Örneğin, küçük Tarık çöpünü çöp kutusuna her attığında, sembol tahtasında gülen yüz kazanır. Tarık 5 gülen yüz kazandıktan sonra meyveli yoğurt yemeyi hak edecektir. Gülen yüzlerin her biri, pekiştirecin bir parçasını temsil ettiği için pekiştireç değerleri kazanır.

Bu yazı BBA'dan alıntı yapılmıştır. https://bbaotizm.com/

İLGİLİ BLOG YAZILARI

Prof. Dr. Binyamin Birkan, BCBA-D” OTİZM ABA Birimimizi Ziyaret Etti
06.01.2022
Prof. Dr. Binyamin Birkan, BCBA-D” OTİZM ABA Birimimizi Ziyaret Etti

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak kurumsal işbirliğini devam ettirmekten büyük onur ve mutluluk duyduğumuz BBA OTİZM’in Eğitim Direktörü Sayın “Prof. Dr. Binyamin Birkan, BCBA-D” OTİZM ABA birimimizi ziyaret ederek, yapılan çalışmalarımızı yakından takip etmektedir.

Detaylar
Otizm Aba Kapsamlı Eğitim  Programı Süpervizyon Eğitimi
27.07.2021
Otizm Aba Kapsamlı Eğitim Programı Süpervizyon Eğitimi

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak kurucu müdürlerimiz Uzm. Özel Eğitim Öğretmeni Hulusi Kartal ve Uzm. Özel Eğitim Öğretmeni Emrah Kırıcı ile birlikte bünyemizdeki eğitmenlerimiz Prof. Dr. Binyamin Birkan’ın koordinartörlüğünde 40 saat teorik, 180 saat uygulama ve süpervizyon toplantılarına katılarak

Detaylar
16. Ulusal Özel Eğitim Kariyer Günleri
28.06.2021
16. Ulusal Özel Eğitim Kariyer Günleri

Yapı Taşı Özel Eğitim Akademisi olarak Özel Eğitimciler Derneği Eskişehir Şubesi tarafından 21-24 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen 16. Ulusal Özel Eğitim Kariyer Günleri etkinliğine katılmaktan onur duyduk.

Detaylar

İLETİŞİM FORMU

Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki
form aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

İsim Soyisim
Telefon
E-Posta Adresi
Mesajınız

İLETİŞİM

ADRES

Çamlıca Mh. İlke Sk. No:74
Tepebaşı / ESKİŞEHİR

TELEFON

0 (222) 243 0 243

GSM

0 (552) 743 0 243

BİZE ULAŞIN

Sosyal medya kanallarımızdan bize ulaşabilir,
yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.